Tokom 50 godina, koliko iznosi prosječan radni vijek:
Navedeni podaci ukazuju da značajan dio svog života posvećujemo radu.
Rad je proces svjesnog, osmišljenog i svrhovitog djelovanja kroz koji čovjek, kao psiho-socijalno biće, zadovoljava lične i društvene potrebe. Određeni autori ističu tri glavne funkcije rada:
Način na koji osoba obavlja posao, način na koji doživljava radne obaveze, stavovi i vrijednosti koje vezuje za posao, nivo posvećenosti i zadovoljstva poslom – sve navedeno predstavlja dio „poslovnog identiteta“. Međutim, obzirom na to da su različite životne uloge integrisane u jedan cjelovit identitet, jasno je koliko su nejasno isprepletene uloge, koliko se prelivaju i koliko su međuzavisne i interaktivne. Zaposlena osoba je istovremeno i sin ili kćerka, sestra ili brat, otac, majka, prijatelj, osoba sa određenim zdravstvenim poteškoćama ili osoba koja je prirodno izraženo empatična.
Zaposlena osoba čije potrebe nisu zadovoljene poslom koji obavlja – koja se ne osjeća sigurno ili ugodno na radnom mjestu, koja ne zna da se zauzme za svoje stavove, čije kompetencije nisu adekvatno prepoznate tokom selekcijskog postupka pa obavlja posao za koji nije dovoljno stručna a mentorstvo izostaje ili stagnira na određenoj poziciji iako želi više i bolje – po završetku radnog vremena svoje nezadovoljstvo ne ostavlja zaključano u kancelariji. Naprotiv, nezadovoljstvo poslom negativno utiče i na partnerske, porodične, prijateljske odnose, na mentalno i fizičko zdravlje – na ukupan kvalitet života.
Istraživački institut ADP (Hayes, Chumney, Wright, Buckingham, 2018) sproveo je globalnu studiju koja je obuhvatila 19 zemalja i 19.000 zaposlenih. Studija se bavila mjerenjem nivoa radne angažovanosti / „Engagement-a“.
Rezultati su pokazali da je, širom svijeta, samo 16% zaposlenih u potpunosti posvećeno poslu. Nadalje, 84% zaposlenih osoba „samo dolazi na posao“; oni nisu nužno potpuno neangažovani, ali definitivno ne doprinose organizacijama onoliko koliko mogu, koliko je u skladu sa njihovim kompetencijama. Rade u onoj mjeri u kojoj moraju kako bi zadržali posao, a česta je i pojava apsentizma. Dakle, 8 od svakih 10 zaposlenih nije angažovano, niti se osjeća srećno i zadovoljno na svom poslu.
Mnogobrojni faktori utiču na radnu performansu, nivo angažovanosti i uspjeh u radu. Neki se odnose na faktore unutar zaposlenog pojedinca, a neki su determinisani spoljnim okruženjem. Ukratko ćemo navesti samo neke od njih:
U narednom periodu posvetićemo se analizi ovih faktora. Pratite nas jer vam donosimo mnoštvo praktičnih implikacija i smjernica kako unaprijediti produktivnost organizacije. Motivisani da podijelimo naša znanja, u sljedećem postu govorimo o motivaciji zaposlenih kao faktoru koji direktno utiče na kvalitet radne performanse.
Autor: Jovana Šuman, HR Consultant
Harter, J. i Mann, A. (2017). The Right Culture: Not Just About Employee Satisfaction.
Hayes, M., Chumney, F., Wright, C. i Buckingham, M. (2018). The Global Study of Engagement.
HAYS. (2017). US workers willing to compromise on salary for the right benefits, company culture, and career growth opportunities.
Jahoda, M. (1982). Employment and unemployment: The psychology of social issues. Cambridge: Cambridge University Press.
Pajević, D. (2006). Psihologija rada. Beograd: Liber.
Smarp. (2021). 8 Employee Engagement Statistics You Need to Know in 2022.
Spencer, J. (2019). Employee Turnover Is a More Costly Problem than Researchers Thought, Here’s Why.
Thompson, K. (2016). What Percentage of Your Life Will You Spend at Work?