Kako bismo u potpunosti razumjeli pojam PCM-a (The Process Communication Model), priču ću početi sa teoretske tačke gledišta. Kao i kod svih teorija, postoje ljudi koji ih razvijaju i primjenjuju, oni koji ih unaprijeđuju, pa čak možda i pojednostavljuju. Korijeni PCM-a vode u transakcionu analizu, pa je tako gospodin Taibi Kahler, osnivač PCM-a, čovjek iz svijeta transakcione analize.
Šta je Taibi ustvari uradio? Radeći sa svojim pacijentima, bilježio je njihove određene karakteristike, odnosno na koji način ih manifestuju, te je tako pratio pet elemenata ponašanja kod svakog pacijenta. Pratio je šta su govorili, njihovo držanje, poziciju njihovih ruku dok govore, visinu glasa i facijalne ekspresije. Na osnovu ovih pet elemenata sastavio je skriptu koja je značajno ubrzala proces rada sa pacijentima. U to vrijeme, jedan od njegovih prijatelja radio je kao psiholog u NASA-i. Ukratko, sedamdesetih godina prošlog vijeka Kahler takođe postaje dio NASA-inog tima. Tada je PCM doživio svoj puni potencijal, i sve do 1996. godine bio je jedina metoda odabira timova za svemirske misije.TIPOVI U LIČNOSTI
Prema PCM modelu, svaka osoba u sebi ima šest tipova ličnosti koji se mogu prikazati kao kuća na šest spratova.
Thinkeri razmišljaju logički, odgovorni su i organizovani. Uvažavanjem njihovih postignuća i poštovanjem njihove vremenske strukture potičemo njihovu unutrašnju motivaciju. Kada su pod stresom previše razmišljaju, imaju potrebu da kontrolišu druge pa čak i da ih napadaju zbog ljenosti ili grešaka. Postaju opsjednuti vremenom, pravdom i novcem.
Persisteri su posvećeni, pronicljivi i savjesni. Njihovu unutrašnju motivaciju probudićete ako uvažite njihovu posvećenost poslu, poštujete njihova uvjerenja i stavove. Kada su pod stresom, imaju nerealna očekivanja od drugih. Takođe imaju tendenciju da nameću svoje stavove kao jedine ispravne.
Harmonizeri su saosjećajni, emotivni i srdačni. Probuditi njihovu unutrašnju motivaciju znači uvažiti ih prvenstveno kao osobe koje oni jesu, kao i zadovoljiti njihova čula (drugim riječima, moraju se osjećati ugodno u svom okruženju). Kada uđu u stres gube samopouzdanje i pokušavaju svima udovoljiti. Usljed nedostatka samopouzdanja, često prave banalne greške.
Rebeli su spontani, kreativni i razigrani. Njihova motivacija proističe iz nečega što zovemo razigrani kontakt sa okolinom. Kada uđu u stres, rebeli prestaju razumno rasuđivati, počinju se žaliti i u drugima pronalaze krivce za sve što se oko njih dešava.
Imagineri su smireni i introvertni (skloni unutrašnjim dijalozima). Njihova osnovna potreba je samoća. Kada uđu u stres, imagineri se povlače u sebe i izoluju od drugih.
Promoteri su prilagodljivi, ubjedljivi i šarmantni. Oni su stalno u pokretu i to ih motiviše. Kada uđu u stres, pokušavaju privući pažnju i pribjegavaju manipulaciji.
Ukoliko uzmemo trenutak da sagledamo ovih šest tipova ličnosti i kažemo sebi da smo svi mi više manje kombinacija svih njih, postaje jasno koliko su naše ličnosti zapravo kompleksne. Ovo se posebno vidi ukoliko kod sebe primjećujemo potrebu za zadovoljenjem određene psihološke potrebe.