Kao kompanija koja za cilj ima razvoj ljudskih potencijala, mnogo znanja i truda ulažemo u razvoj programa i treninga koji će u potpunosti zadovoljiti potrebe naših klijenata. Kod ulaganja u potencijale kompanija, bez adekvatnog praćenja metrike koja nam može dati jasne smjernice za identifikovanje zona razvoja i kreiranje jedinstvenih strategija razvoja zaposlenih, ne bismo znali na koji brod se ukrcati, zar ne? Zato danas govorimo o važnosti evaluacije treninga, kao i kako vršimo evaluaciju svakog od treninga primjenom Testa kompetencija, i drugih alata – u potpunosti razvijenih saradnjom vrhunskih stručnjaka iz oblasti psihologije i upravljanja ljudskim potencijalima, u okviru kompanije Alphabet Group.
„Ako metrike koje koristite ne doprinose optimizaciji strategije, onda ih zanemarite.“ – Mark Twain
Iz izreke čuvenog pisca, Marka Twaina, možemo izvući dva važna zaključka:
- da su metrike izuzetno važne;
- da metrike moraju biti svrsishodne;
Drugim riječima, u kontekstu treninga za zaposlene u kompanijama važno je da definišemo jasne pokazatelje efekata i progresa koji se mogu mjeriti. Kako bi se mogao „uhvatiti“ progres neophodno je da postoji procjena početnog stanja (tzv. baseline) i procjena stanja nakon treninga.
Isto tako, Mark Twain nas „opominje“ da metrike moraju biti svrsishodne. Ukoliko se vrši evaluacija treninga liderstva, procjena početnog stanja i stanja nakon treninga treba da sadrži mjere liderstva kako bi se mogao procijeniti progres.
Evaluacije treninga su izuzetno važne i za kompanije i za zaposlene. Glavna funkcija evaluacije treninga iz perspektive kompanije je uvid u korisnost treninga i opravdanost investicije (što je trening kvalitetniji to je povrat investicije veći).
Proces evaluacije treninga ima za cilj da pomogne kompanijama da se identifikuju potencijalne zone razvoja kod zaposlenih i kreiraju strategije razvoja zaposlenih.
S druge strane, istraživanja i praksa pokazuju da zaposleni koji prolaze treninge koji su kvalitetni i prilagođeni specifičnim potrebama, su produktivniji, zadovoljniji i u manjoj mjeri napuštaju kompanije.
Jedna od funkcija evaluacije treninga jeste da se tokom određenog vremenskog perioda (obično 3-6 mjeseci) prati progres usvojenih znanja i vještina i pruža polaznicima treninga povratnu informaciju o progresu njihovog učenja. Na ovaj način se stvara prilika da se na vrijeme prepoznaju „rupe u znanju“ i pravovremeno interveniše kako bi se ostvario pun potencijal treninga.
U zavisnosti od autora predložen je veći broj modela evaluacije treninga, a najpoznatji, najpraktičniji i najviše korišten je model Kirkpatrick-a. Ovaj model predstavlja opšti okvir za evaluaciju treninga u pet faza.
Kako vršimo evaluaciju treninga primjenom Kirkpatrickovog modela?
Evaluacija uspješnosti treninga započinje ulaznom procjenom. Ulazna procjena ima za cilj da se trenutna situacija može porediti sa stanjem nakon treninga. U svrhu ulazne procjene, Alphabet Group, prilikom evaluacija treninga koristi online asesment Test kompetencija koji mjeri 20 ključnih vještina u poslovnom svijetu i koji je moguće modifikovati u skladu sa potrebama.
Druga faza evaluacije je procjena reakcije. Ova faza se odnosi na procjenu doživljaja od strane polaznika treninga. Kako bi se prikupili podaci o kvalitetu sadržaja treninga, korisnosti treninga i kvalitetu trenera, Alphabet Group je kreirao poseban evaluacioni formular koji se može koristiti online ili kao štampani formular.
Učenje je treća faza evaluacije i ima za cilj da pored testiranja znanja o sadržaju treninga, učesnicima pomogne da znanja zadrže i dosljedno ih primjenjuju u praksi. U svrhu procjene ove faze kreiraramo poseban test za provjeru znanja i/ili vještina koji se sprovodi putem online platforme.
Procjena ponašanja ili izlazna procjena predstavlja četvrtu fazu evaluacije. U ovoj fazi se koristi Test kompetencija kao i u prvoj fazi evaluacije i vrši se poređenje između te dvije faze kako bi se mjerili efekti treninga.
U posljednjoj fazi evaluacije sprovodi se procjena rezultata. Fokus u ovoj fazi je na procjeni:
- dosljednosti korištenja znanja i vještina u praksi i ostvarivanju ciljeva;
- poslovnih i HR metrika (npr. broj otvorenih akvizicija, zadovoljstvo zaposlenih u timu/kompaniji, broj konflikata u timu/kompaniji…);
- doprinosa treninga na identifikovane promjene i rezultate.
Nadamo se da vam je ovaj tekst, koji govori o važnosti evaluacije treninga kao i kako vršimo evaulaciju treninga, približio na koji način vam kompanija Alphabet Group omogućava da vaš posao obavljate brže, lakše i sa što mjerljivijim rezultatima, te budete sigurni u isplativost investicije na koju se odlučujete.
Za više informacija o programima i treninzima za razvoj ljudskih potencijala koje nudimo, možete nas kontaktirati na office@alphabetgroup.net.
Autor teksta: Petar Mrđa, HR Consultant/Alphabet Group