Šta raditi kada se nađamo u kriznoj situaciju, kao što je pandemija korona virusa koja nas je sve zadesila tokom proteklih mjeseci? Na izuzetno kompleksno pitanje postoji prilično jednostavan odgovor, koji nije baš tako jednostavno sprovesti u djelo – kreirati dobre navike.
Naime, naučnici na USC u Kaliforniji su utvrdili da između 40-45% naših svakodnevnih aktivnosti predstavljaju automatizovana rutinska ponašanja koja su nam poznatija kao navike.
Navike su ustaljeni obrasci ponašanja koje ponavljamo automatski, bez ikakvog razmišljanja. Logika iza toga je jednostavana – automatskim ponašanjem mozak štedi energiju koju može iskoristiti za nešto drugo. Zamislite samo situaciju u kojoj bismo morali detaljno razmišljati o svakom pokretu tokom pranja zuba ili vožnje auta. To bi zahtijevalo izuzetno puno energije i spečavalo bi nas da budemo produktivni u aktivnostim u kojima je to potrebno.
Za vrijeme stresnih situacija, naše tijelo koristi vraćanje navikama kao ustaljeni obrazac ponašanja. Razlog je sljedeći – stres je obično povezan sa neizvjesnošću, a neizvjesnost sa nesigurnošću u kontekstu aktivnog donošenja odluka. Prilikom takvih situacija, mozak reaguje na način da nas vraća u automatski način ponašanja – navikama, kao reakciju na neizvjesnost koja nas okružuje.
Ovo nikada nije bilo tačnije nego proteklih mjeseci kada neizvjesnost oko pandemije mnoge ljude doslovno – parališe. Ova paraliza dovodi do jačanja automatskog ponašanja tj. navikama, i to uglavnom onim – lošim: Dugo sjedenje ispred TV ekrana, čitanje vijesti o broju zaraženih, fizička neaktivnost, stalno pregledanje društvenih mreža, prekomjerna ishrana, jedenje nezdravih namirnica itd.
Vi nabrajajte dalje.
Ove negativne navike postaju samoispunjujuća proročanstva, tj. negativne aktivnosti koje radimo zbog stresa, zbog čega se opet osjećamo loše, pribjegavamo negativnim navikama i tako u krug.
Šta možemo uraditi kako bismo automatizovana ponašanja okrenuli u svoju korist. Odgovor je – početi raditi na dobrim navikama.
Ovdje ću predložiti 10 navika koje možete probati kreirati u narednom periodu kako bi se bolje osjećali – fizički i mentalno te uticali na smanjenje nivoa stresa.