office@alphabetgroup.net
+387 51 925 630

Šta raditi ukoliko vam druge kompanije konstantno „kradu” zaposlene?

odlazak zaposlenih

Odlazak zaposlenih realnost je sa kojom se svaki poslodavac susretne prije ili kasnije. Na konkurentnom tržištu rada, posebno u sektorima u kojima broj poslova premašuje broj kvalifikovanih radnika, postoji velika vjerovatnoća da druge organizacije pokušavaju da ponude bolje uslove vašim zaposlenima. Ako samo sjedite i čekate, još je veća vjerovatnoća da će zaposleni stvarno i otići. U nastavku pročitajte šta je ono što možete učiniti da spriječite nepoželjnu fluktuaciju, odnosno kako da proaktivno djelujete kada je u pitanju zadržavanje svojih najboljih zaposlenih.

Obezbijedite korektne plate i druge beneficije

Ako ste vi svjesni nejednakosti u visini plate koju dajete vašim zaposlenima i plate koju bi mogli dobijati u konkurentskoj kompaniji, budite sigurni da su toga svjesni i sami zaposleni! Pored toga, saznajte koje prednosti nude vaši konkurenti i uvjerite se da ste u rangu s njima. Plata nije jedina stvar do koje je stalo zaposlenima, ali niske plate i loše beneficije definitivno mogu navesti ljude da traže drugo rješenje. Adekvatna plata, kao jedan od faktora motivacije, sprječava nezadovoljstvo poslom, ali ne podstiče veće zalaganje na poslu i produktivnost, dok su loši finansijski uslovi u direktnoj korelaciji sa osjećajem nezadovoljstva na poslu.

Priznajte svoje mane i istaknite svoje prednosti

Kada zaposleni počnu da razmatraju druge opcije, prije svega se fokusiraju na prednosti rada u drugoj kompaniji. S druge strane, prvo na šta pomisle o vašoj kompaniji su nedostaci – nezadovoljstvo pozicijom, visinom plate, međuljudskim odnosima, organizacionom kulturom i slično. To znači da morate biti svjesni najvažnijih pritužbi vaših zaposlenih. Slušajte njihove primjedbe i pokušajte da prepoznate probleme koji ih muče u vezi sa radnom pozicijom.

Možda ćete identifikovati neke stvari koje je lako popraviti. Ali, kada su u pitanju stvari koje otežavaju rad u vašoj kompaniji, a koje su jednostavno dio kulture ili su toliko duboko usađene u osnovne radne procese, ponekad može biti izuzetno „skupo“ (vremenski, organizaciono i finansijski) da ih popravite. Zato je najbolja opcija da sa zaposlenima budete iskreni, da priznate neke od tih nedostataka kako bi i oni znali da ste ih svjesni. Ponekad je samo saznanje da svi shvataju da je određeni aspekt posla nesavršen dovoljno da se problem koliko-toliko minimalizuje.

U isto vrijeme, razmislite o nekim manje očiglednim prednostima rada u vašoj kompaniji i jasno ih predstavite zaposlenima. Uopšteno govoreći, kada ljudi prelaze iz jedne organizacije u drugu, oni mijenjaju jedan skup problema za drugi. Prednosti starog posla zaposleni uistinu uvide kad ostanu bez njih. Zbog toga – redovno podsjećajte vaše zaposlene na pozitivne aspekte radnog okruženja, jer možda baš to bude presudan faktor koji će ih zadržati kod vas ako ikada počnu da razmišljaju o odlasku.

Napravite karijerni plan za zaposlene

Niko ne želi godinama da bude „zarobljen“ na istoj poziciji, sa istim zadacima, bez ikakvog napretka! Ako nudite ovakve uslove, vrlo je vjerovatno da će zaposleni nakon nekog vremena poželjeti promjenu. Jedna stvar koja može smanjiti njihovo iskušenje da prihvate drugu ponudu je mogućnost da ostvare svoje karijerne planove. Naime, ako imaju jasno postavljen cilj prema kojem teže u vašoj kompaniji, vrlo je vjerovatno da zaposleni neće prihvatati druge ponude. Ljudima može biti teško da odu od cilja na kojem rade, a koji još nisu ostvarili.

Nažalost, mnoge organizacije zaposlenima ne stavljaju jasno do znanja koje su njihove mogućnosti, niti im nude jasan plan kako da ih ostvare. Zbog toga bi trebalo da znate šta vaši zaposleni žele da postignu u svojoj karijeri, te da kreirate strategiju koja će ih podržati na njihovom razvojnom putu. Takođe je bitno da budete realni sa njima u pogledu vremenskog okvira u kojem su vjerovatne određene promocije ili drugi oblici napredovanja.

Obezbijedite obuku i mentorstvo

Uobičajena strategija za regrutere je da pokušaju da smanje privrženost zaposlenih njihovoj trenutnoj kompaniji. Fokusiraju se na to da navedu ljude da razmisle o svim negativnim aspektima svog trenutnog položaja – zbog čega se ne osjećaju cijenjeno na poslu, u kojim situacijama im trenutna organizaciona struktura ne omogućava potpuno ostvarivanje potencijala i slično. Što osjećaju manju povezanost sa svojim radnim mjestom i uopšteno kompanijom u kojoj trenutno rade, to se preuzimanje novog posla više doživljava kao jednostavna transakcija.

To znači da vi kao poslodavci morate da kreirate klimu povezanosti i zajedništva sa svojim zaposlenima. Obuka i mentorstvo su odličan način za stvaranje dugoročnog partnerstva. Od samog početka zaposleni bi trebalo da imaju kvalitetan onboarding. Adekvatan proces uvođenja u posao, mentor koji prati, podstiče i pruža podršku na tom putu, te obezbjeđivanje obuka i razvoja vještina ključni su za stvaranje čvršćih veza sa kompanijom. A, čvršće veze otežavaju njihov odlazak kada dođe druga (bolja) ponuda.

Ukoliko vam se svidio članak, predlažemo da pročitate još jedan sa sličnom tematikom: Šta utiče na radnu (ne)angažovanost i (ne)zadovoljstvo zaposlenih?